Nepalskie pierożki momo (z mięsem)

niedziela, maja 11, 2014

W Nepalu dwie najbardziej popularne potrawy to: dal-bhat (ryż z soczewicą) oraz momo: czyli ... pierogi! Jak wyglądają nepalskie pierogi? Właściwie różnią się nadzieniem i sposobem podania. Bo już na przykład lepienie - sposób łączenia brzegów -  nie było jednakowe. Czasami spotykaliśmy momo z dużą falbanką, łączone z boku, a czasami zlepiane u góry. Te ostatnie przypominały wyglądem trochę gruzińskie chinkali. Za to wytrawnego nadzienia nie można było już pomylić:  pełne było przypraw związanych z tym regionem świata: kuminu, kolendry, kardamonu.

Momo najczęściej były podawane z ostrymi sosami. Ugotowane, z sosami w osobnych miseczkach lub odsmażone: wymieszane z sosem chili na bazie warzyw.

To przepis na momo z mięsem: można wybrać dowolny jego rodzaj, ale dobrze sprawdzi się to, które nie będzie całkiem pozbawione tłuszczu. Dzięki niemu momo będą soczyste.




Przepis z książki: "Taste of Nepal", Jyoti Pathak


Pierożki momo z mięsem 
(Maasu ko Momo)
około 50 sztuk


SKŁADNIKI:

Ciasto:
  • 3,5 szklanki mąki pszennej + trochę do zagniatania ciasta
  • 1 łyżeczka soli
  • woda 
Nadzienie: 

  • 1,1 kg mielonego mięsa (można dodać wołowinę, wieprzowinę, jagnięcinę)
  • 1 szklanka posiekanej kolendry
  • 1 szklanka posiekanej cebuli
  • 4 cebulki dymki posiekane (białe i zielone części)
  • 3 posiekane papryczki chili 
  • oraz 2 łyżki oleju,  jeśli użyte mięso ma mało tłuszczu
  • 4 ząbki czosnku, przeciśnięte przez praskę
  • 1 łyżka utartego, świeżego imbiru
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka pieprzu
  • 1/2 łyżeczki kurkumy
  • 1 i 1/2 łyżeczki nepalskiej Garam Masala 

WYKONANIE:

  1. Ciasto:  Przygotować szklankę wody w temperaturze pokojowej. W misce połączyć mąkę i sól.  Zrobić w środku wgłębienie i wlać w nie odrobinę wody, wymieszać - powtarzać dodawanie małymi porcjami wody i mieszanie, a następnie przełożyć ciasto na stolnicę obsypaną mąką i zagnieść. Ciasto powinno być elastyczne - jeśli jest zbyt suche, należy dodać odrobinę wody, jeśli wprost przeciwnie: klei się do rąk: zagnieść więcej mąki. Przełożyć ciasto do miski, przykryć wilgotną ściereczką i odstawić na 30 minut. 
  2. Nadzienie: w dużej misce wymieszać wszystkie składniki i 1/2 szklanki wody.  Przykryć miskę i odstawić na 10 minut,  w temperaturze pokojowej.
  3. Formowanie momo: dwa sposoby:
    1. uformować ciasto w podłużny wałek i ten podzielić na około 50 części. Każdą część formować w kulkę, spłaszczać na oprószonej mąką stolnicy i rozwałkować na okręg o średnicy mniej więcej 7 cm, uważając by brzegi ciasta były odrobinę cieńsze niż jego środek. Uformowane ciasto trzymać pod wilgotną ściereczką.
    2. podzielić ciasto na trzy lub cztery części. Każdą część rozwałkować na oprószonej mąką stolnicy i wycinać szklanką. Wycięte części ciasta trzymać pod wilgotną ściereczką.
  4. Nakładać nadzienie (około 1 łyżeczki) na środek ciasta i unosząc jego brzegi skleić u góry. Ciasto będzie się łatwiej sklejać, jeśli posmarujemy brzegi ciasta wodą za pomocą pędzelka. Gotowe momo również trzymać pod wilgotną ściereczką do momentu gotowania.




  1. Przygotować naczynie do gotowania na parze. Jeśli będziecie tak jak ja używać metalowego garnka, posmarujcie cienką warstwą oleju część na której będziecie kłaść momo. Ułożyć momo i przykryć szczelnie naczynie pokrywką, parować na małym ogniu około 10 minut. Ostrożnie przełożyć na półmisek.
  2. Podawać z sosami, np. pomidorowym (zmiksowane pomidory z puszki z odrobiną cebuli, kolendry, cytryny i chili).




Zdjęcia oryginalnych, nepalskich momo możecie zobaczyć w poście:

Nepal od kuchni – cz. I – od bazaru do talerza





Zobacz także

3 comments

  1. Mam pytanie: w przepisie podano:
    SKŁADNIKI:
    Ciasto:
    3,5 mąki pszennej + trochę do zagniatania ciasta

    3,5 czego? Szklanki mąki? Czy 3,5 kilo mąki?

    OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło, że poświęcasz swój czas na komentowanie mojego pisania ;-) dzięki! ;-)

(*)

Zdjęcia na blogu są mojego autorstwa - przed skopiowaniem musisz zapytać o zgodę (+ ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Należę do

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl Top Blogi

Popularne posty