Lubelskie Tradycyjnie: Krzczonowskie palmy wielkanocne

sobota, kwietnia 15, 2017


Kolorowe, pięknie dekorowane i przede wszystkim ... wysokie palmy wielkanocne kojarzyły mi się do tej pory głównie z małopolską Lipnicą Murowaną i Tokarnią.  W tym roku przekonałam się, że ta barwna tradycja uświetniająca Niedzielę Palmową należy również do Krzczonowa -  małej wioski w województwie lubelskim. 


Krzczonów słynie w regionie z kultywowania dawnych zwyczajów - a jeśli widzieliście kiedyś lubelski strój ludowy to z dużym prawdopodobieństwem był to własnie krzczonowski, który jest najpopularniejszym strojem z Lubelszczyzny. Nic dziwnego, że to tutaj palmy wielkanocne są wyjątkowe. 


 


Praca nad palmą zaczyna się na wiele tygodni przed Niedzielą Palmową: w końcu trzeba przygotować wszystkie suszone kwiaty, trawy, czasami elementy z bibuły czy wstążki, przygotować kompozycję,  a następnie dokładnie przytwierdzić. Największe palmy powstają w miejscowym kole gospodyń wiejskich.
W Niedzielę Palmową wybraliśmy się do Krzczonowa na główną mszę - właśnie na niej prezentowano palmy. Już z daleka widać było wysokie palmy. Przed kościołem w rzędzie  stali z nimi dzielnie umundurowani panowie strażacy i panie w pięknych tradycyjnych strojach.  
Palmy robiły wrażenie - najwyższe miały nawet około 6-8 metrów. Mieliśmy szczęście stanąć obok pana, który zapytany wyjaśnił nam, że obecnie za "stelaż" dla palmy służy rurka PCV (właściwie wspomniany pan sam ją docinał do jednej z palm), do której przytwierdza się dekorację. Chodzi o jej lekkość, a jednocześnie stabilność. W krótkiej rozmowie, która się przy okazji wywiązała, dowiedzieliśmy się jeszcze, że kiedyś do tego celów palika ze świerka - relatywnie najlżejszego, dostępnego drewna. 
Palmy niesiono na początku procesji, która przeszła dookoła kościoła, a później wniesiono je do kościoła, gdzie stały zaraz przy prezbiterium w dwóch rzędach.
Jeśli jesteście niedaleko, polecam wizytę w Krzczonowie podczas Niedzieli Palmowej, by zobaczyć lubelskie, wysokie palmy wielkanocne.  
Zobacz także

0 comments

Bardzo mi miło, że poświęcasz swój czas na komentowanie mojego pisania ;-) dzięki! ;-)

(*)

Zdjęcia na blogu są mojego autorstwa - przed skopiowaniem musisz zapytać o zgodę (+ ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Należę do

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl Top Blogi

Popularne posty