Bienmesabe – migdałowa pasta z Wysp Kanaryjskich

poniedziałek, czerwca 27, 2016



„Dobrze mi smakuje” powie chyba każdy, kto spróbuje bienmesabe – nie tylko dlatego, że właśnie tak tłumaczy się  z hiszpańskiego tą nazwę. Słodka  masa na bazie migdałów, cukru, żółtek i miodu jest jednym z najstarszych i najbardziej popularnych deserów w kuchni Wysp Kanaryjskich.  Jego konsystencja zależy od sposobu przygotowania: wyjątkowo drobno zmielone migdały w połączeniu z żółtkami przypominają krem, często podawany na cieście lub z biszkoptami (zwanymi na Kanarach kocimi języczkami). Jako sos jest nieodłącznym towarzyszem lodów  – jak dla mnie - nie ma nic lepszego od hojnej łyżki jeszcze ciepłej bienmasabe na lodach waniliowych.

W innych częściach hiszpańskojęzycznego świata bienmesabe znane jest np. jako mleczny deser z ryżem (Panama), czy ciasto z kokosem i likierem (Venezuela).  Sam przepis według tradycji zawdzięczamy wpływom kuchni arabskiej i  Maurom.







Bienmesabe 

Przepis: Rohan Daft: "Menu Del Dia: more than 100 classic, authentic recipes from across Spain"


Składniki:
0,75 szklanki migdałów
0,25 szklanki cukru
0,5 szklanki miodu
2 łyżki słodkiego wina
1 czubata łyżeczka otartej skórki z cytryny
1 laska cynamonu
2 duże żółtka

Wykonanie:

1. Migdały zblanszować, by usunąć skórkę. W tym celu zalać je wrzątkiem na kilka minut, odcedzić i przelać bardzo zimną wodą. Wyłożyć na suchą ściereczkę, zdjąć skórkę, naciskając od grubszej strony.  Osuszyć.

2. Rozgrzać dużą patelnię, wrzucić na nią migdały i lekko zarumienić (nie powinno to trwać więcej niż 5 minut). Ostudzić i zmielić w blenderze na proszek.

3. W rondelku zagotować 0,5 szklanki wody, dodać cukier, mieszając do rozpuszczenia. Następnie dodać miód, wino, migdały, skórkę z cystyny i cynamon. Gotować całość mieszając na małym ogniu, aż zgęstnieje. Ściągnąć z ognia.

4. Dwa żółtka rozkłócić, dodać łyżkę migdałowej masy i wymieszać. Postawić rondelek z masą migdałową powrotem na małym ogniu i dodać do niego żółtka, wymieszać. Gotować około 10 minut, aż pojawią się bąbelki powietrza.

5. Ściągnąć z ognia, usunąć cynamon. Można serwować od razu ciepłe, na lodach waniliowych lub przełożyć do płaskiego naczynia, przestudzić, odłożyć do lodówki na godzinę, a następnie serwować pokrojone w niezbyt grube  paski.


ps. można przechowywać aż do dwóch tygodni w szczelnie zamkniętym słoiczku w lodówce.








Przepis do akcji:
 



Zobacz także

2 comments

Bardzo mi miło, że poświęcasz swój czas na komentowanie mojego pisania ;-) dzięki! ;-)

(*)

Zdjęcia na blogu są mojego autorstwa - przed skopiowaniem musisz zapytać o zgodę (+ ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Należę do

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl Top Blogi

Popularne posty